آخرین اخبار سیل سیستان و بلوچستان

آخرین اخبار سیل سیستان و بلوچستان

حجم سیلاب ورودی از کشور افغانستان به سمت منطقه سیستان از روز گذشته تاکنون درحال افزایش است.
ستاره | سرویس اخبار – استاندار اعلام کرد هم اکنون آب با حجم ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه در حال ورود به شمال استان است. این سیلاب هم‌چنین خساراتی نیز داشته است.

همچنین مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان در خصوص وضعیت اسکان سیل زدگان گفت: تا کنون ۸۳۱ سیل زده در قالب ۱۵۷ خانوار در روستا‌های شهرستان هیرمند اسکان داده شدند.
رسول راشکی افزود: ۱۲ تیم عملیاتی امداد و نجات با ۱۰ خودروی امدادی، ۲ فروند بالگرد و چهارفروند قایق در منطقه در حال ارائه خدمات به مردم سیل زده هستند.

وی ادامه داد: هم‌چنین ۱۳۵ دستگاه چادر، ۱۳۵ تخته موکت، ۵۲۴ تخته پتو و ۱۵ سبد غذایی در بین آسیب دیدگان ناشی از سیلاب در سیستان توزیع شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: روستای ارگ میر علی در محاصره کامل سیلاب قرار گرفته و هیچ گونه دسترسی به این روستا وجود ندارد.
وی افزود: هم‌چنین روستا‌های دهمرده، یوسف زهی و عنایت در خطر سیلاب قرار دارند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز گفت: ساکنان ۹ روستای نمرودی، دشک، آبیل، اسماعیل علی، شندک غلامرسول، لورگ خاری، یوسف زهی، بلوچ آبیل و خانه‌های عبدالله هیرمند به دلیل جاری شدن سیلاب در روز‌های اخیر تخلیه و در مکان‌های امن اسکان داده شدند.
عبدالرحمن شهنوازی با بیان این‌که آبگرفتگی این روستا‌ها ناشی از شکستگی دایک کانال نیاتک بوده است، گفت: ساکنان این روستا توسط نیرو‌های جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان در مکان امن اسکان داده شدند.
وی افزود: هم‌چنین با توجه به شدت سیلاب جاری شده از سوی افغانستان و مشکل ایجاد شده در بخشی از دایک نیاتک هیرمند علاوه بر این روستا‌های دچار سیلاب، ۹ روستای دیگر این شهرستان نیز در معرض آبگرفتگی قرار گرفتند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: پنج مسیر ارتباطی در هیرمند به دلیل جاری شدن سیلاب همچنان مسدود است.
وی افزود: سیلاب‌های غیرقابل کنترل افغانستان از طریق رودخانه هیرمند با حجم زیاد همچنان درحال وارد شدن به منطقه سیستان است.
شهنوازی اظهار کرد: هم اینک تمام امکانات برای رفع مشکل به وجود آمده و هدایت سیلاب به سمت تالاب بین المللی هامون بسیج شده است.

ایجاد دایک حفاظتی توسط سپاه
فرمانده قرارگاه منطقه‌ای قدس نزسا نیز گفت: قسمتی از رودخانه نیاتک که بر اثر سیلاب دچار شکستگی شده بود توسط سپاه رفع مشکل و ترمیم شد.
سرتیپ پاسدار محمد مارانی افزود: قسمتی از رودخانه نیاتک که بر اثر سیلاب دچار شکستگی شده و منجر به تخلیه پنج روستا شده بود، توسط سپاه رفع مشکل شد.
وی گفت: این پل از نقاط دیگری هم شکسته است که سپاه و ستاد بحران با همکاری هم در حال رفع مشکل آن هستند، در این زمینه دو نقطه از پل توسط سپاه و یک نقطه دیگر توسط سپاه و ستاد بحران در حال رفع شکستگی می‌باشد.
به گفته فرمانده قرارگاه منطقه‌ای قدس نزسا، روستا‌های بلوچ هابیلی و شندک که امروز در معرض آبگرفتگی بودند سپاه برای آن‌ها دایک حفاظتی ایجاد و موقتا از خطر آبگرفتگی رهایی پیدا کردند.

خطرسیل برای نقاط آسیب پذیر نیمروز/آبگیری ۳۵ درصد تالاب هامون
فرماندار نیمروز گفت: همه اقدامات انجام شده و تمام تمهیدات لازم در زمینه کاهش آسیب و حفاظت ساکنین و شهروندان شهرستان نیمروز در دستور کار ستاد بحران این شهرستان قرار گرفته است.
حاجی حسینی در گفت: وگو با ایسنا، افزود: بعد از پل نهراب که مربوط به شهرستان نیمروز می‌شود در دو طرف شرق و غرب آن، به صورت کامل تا منطقه لورگ باغ تقسیم کار شده و ادارات مربوطه عضو ستاد مدیریت بحران درقسمت‌های محوله به انجام خدمت و مراقبت بصورت شبانه روزی مشغول هستند.
وی ادامه داد: درحال حاضر همه دستگاه‌ها در آماده باش کامل قرار دارند و تمامی نقاط آسیب پذیر و خطر آفرین در محدوده شهرستان نیمروز شناسایی و به صورت شبانه روزی کار حفاظت از آن‌ها در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۳۵ درصد از تالاب هامون آبگیری شده و بدلیل این‌که برخی از قسمت‌های تالاب بصورت بلنداب قرار دارد و آب بطور یکنواخت نمی‌تواند به آنجابرسد، فقط می‌توان بصورت تقریبی اعلام کرد که این مقدار آب وارد تالاب شده است، و امیدواریم در صورت تداوم جریان سیلاب آبگیری بیشتری در تالاب اتفاق بیفتد.

فرماندار شهرستان نیمروز اضافه کرد: درصورت افزایش حجم ورودی آب، نقاط آسیب پذیر و خطر آفرین در این شهرستان مورد تهدید سیل قرار خواهند گرفت.
حاجی حسینی افزود: رودخانه هیرمند ظرفیت مشخص و خوبی دارد، ولی، چون از سالیان قبل کار‌هایی که باید بر روی آن از قبل لایروبی و… بصورت اساسی انجام می‌گرفته، انجام نشده، از این رو با افزایش حجم آب، نقاط آسیب پذیر بامشکل مواجه می‌شوند، اگرچه دستگاه‌های عضو مدیریت بحران با همکاری مردم که بصورت شبانه روزی در کنار ما هستند، مرتبا این نقاط را چک و جا‌هایی که لازم به تقویت دارد را تقویت می‌کنند، ولی در هرصورت ظرفیت رودخانه ظرفیت مشخصی است که نمی‌توان منکر آن شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: ما باتمام توان و با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود بصورت شبانه روزی از همه نقاط آسیب پذیر حفاظت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم آب بشکل مدیریت شده به سمت تالاب هدایت شود.
وی در ادامه گفت: پس از چندین سال با اقدامی بی سابقه، انتهای رودخانه‌ای که پل قرآن بر روی آن قرار دارد و به تالاب ختم می‌شود، هم قبل از روستای لورگ باغ و هم بعد از آن را، بطور کامل عریض کردیم تا توان هدایت آب باحجم زیاد ایجادشود و برای مردم مشکلی بوجود نیاید.
فرماندار گفت: تلاش شبانه روزی مجموعه عوامل مدیریت بحران بر این است تا با برنامه‌ریزی صحیح آب بدون مشکل به سمت تالاب هدایت شود تا هم در مسیر، کشاورزان از این نعمت الهی بهره لازم را ببرند و هم تالاب خشکیده هامون پس از ۲۰ سال جانی دوباره بگیرد.

فعالیت بیش از ۵۰ دستگاه ماشین آلات راهداری در مناطق دچار سیل سیستان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان گفت: محور‌های هیرمند-نیمروز و هیرمند-بنجار به دلیل سیلابی بودن در حال حاضر مسدود بوده و تردد از محور هیرمند-زابل نیز با محدودیت صورت می‌پذیرد.
علی خانقائی افزود: در حال حاضر بیش از ۵۰ دستگاه ماشین آلات راهداری سنگین و نیمه سنگین در منطقه مستقر و ۸۰ نفر از نیرو‌های راهداری به صورت شبانه‌روزی جهت ترمیم خرابی‌ها، نگهداری از جاده‌ها و ابنیه فنی راه‌ها و تامین تردد ایمن مشغول به فعالیت هستند.
خانقائی هم‌چنین با اشاره به خسارت سیل به بدنه راه‌ها در مناطق سیل زده گفت: برآورد اولیه ما حاکی از وارد آمدن بیش از ۲۲۰ میلیارد ریال خسارت به راه‌های استان است و در حال حاضر تلاش کلیه دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران استان به مهار سیلاب و هدایت آب در مسیر‌های تعیین شده معطوف است تا از ایجاد خسارت بیشتر و آب بردگی روستا‌ها جلوگیری شود.

وجود مارهای سمی، خطری در مناطق سیل زده سیستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل سیلاب در منطقه سیستان، خروج مار‌های سمی از لانه‌هایشان پس از سیلابی شدن مناطقی در شمال سیستان و بلوچستان، تهدیدی برای ساکنان این منطقه شده است.
راشکی اظهار کرد: سیلاب، در ابتدا به منطقه جنگلی نیاتک هیرمند نفوذ کرد و خشکسالی‌های ۲۰ ساله در این منطقه موجب لانه گزینی انواع جانوران از جمله مار‌ها در این جنگل شده بود که با سیلابی شدن محیط، از لانه‌ها خارج و به سمت مناطق خشک رفته‌اند.
وی گفت: نفوذ مار‌ها به مناطق خشک به خصوص مناطقی که در محاصره آب قرار گرفته اند، جان ساکنان را تهدید می‌کند.
وی گفت: علی رغم توصیه به ساکنان منطقه در مراقبت از خود و استفاده از چکمه هنگام ضرورت ورود به آب، شرایط به گونه‌ای است که این توصیه‌ها خیلی رعایت نمی‌شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: امروز یکی از ساکنان منطقه که دچار مارگزیدگی شده بود با بالگرد برای درمان به زابل منتقل شد.
وی گفت: همچنین ورود آب به فاضلاب خانه‌های روستایی و نفوذ فاضلاب به سیلاب مشکلات بهداشتی را ایجاد کرده است.

منبع: ستاره