دلایل و موانع قهرمانی پرسپولیس؛ باشخصیت اما بدون پروفسور

اگرچه لیگ برتر با برگزاری اولین بازی آغاز می‌شود اما دنبال کردن عملکرد تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات و بدنسازی و دوران آماده‌سازی هم می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت تیم‌ها را مشخص کند. این که کدام‌شان قرار است برای قهرمانی بجنگند و کدام  به دنبال بقا هستند و رده‌های میانی جدول را بین چه کسانی باید تقسیم کرد. البته همیشه سورپرایزها هم سهم خود را دارند و نقش خود را ایفا می‌کنند.

در حال حاضر 5 تیم را می‌توان مدعی بالابردن جام برای فصل آینده دانست. پرسپولیس، استقلال، تراکتور،سپاهان و پدیده. هر کدام از آنها به دلایلی مدعیان اصلی فصل آینده هستند و البته با موانعی شاید نتوانند به این هدف برسند. آن دلایل و موانع چه هستند؟

پرسپولیس مدافع اصلی عنوان قهرمانی است که این مساله کارشان را برای تکرار این عنوان هم سخت و هم آسان می‌کند. شاگردان کالدرون به چه دلایلی می‌توانند جام بعدی را بالای سر ببرند؟ چه موانعی باعث می‌شود رنگ جام دیگر قرمز نباشد؟

دلایل قهرمانی

ثبات تیمی: سرخپوشان پایتخت اگرچه روی نیمکت با ثابت خداحافظی کردند اما نگذاشتند که این بی‌ثباتی به داخل تیم نفوذ کند. تقریبا تمام بازیکنان اصلی حفظ شدند و آنهایی هم که رفته بودند برگشتند تا پرسپولیس شکل کامل‌تری حتی از فصل گذشته به خودش بگیرد. بازیکنان این تیم نیاز به فرصت زیادی برای هماهنگی با هم ندارند و چشم بسته هم می‌توانند همدیگر را در زمین پیدا کنند.

شخصیت قهرمانی: پرسپولیس این فصل را می‌توان با سپاهانی مقایسه کرد که سروشکل تیمی خود را پیدا کرده بود و با هر مربی و هر اتفاقی نتایج مطلوب را می‌گرفت. پرسپولیس هم بعد از چندین قهرمانی لیگ برتر و حذفی و سوپرجام و حضور در فینال و نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا شخصیت تیمی خودش را پیدا کرده است. شخصیتی که جدایی یک بازیکن و یا مربی نمی‌تواند آن را کاملا تخریب کند و تیم می‌تواند با بازسازی خودش جای خالی را به راحتی پر کند. برانکو اگرچه دیگر در پرسپولیس نیست اما اعتمادبه نفس تزریق شده از موفقیت‌های تیم او همچنان در پرسپولیس باقی مانده است.

موانع قهرمانی

جدایی برانکو: هر چقدر هم از شخصیت شکل‌گرفته پرسپولیس و توانایی‌های کالدرون و ثبات این تیم بنویسیم باز هم نمی‌توان از نقش برانکو در موفقیت‌های پرسپولیس به راحتی گذشت. رفتن برانکو از چند زاویه می‌تواند پرسپولیسی‌ها را دچار مشکل کند. از نظر روحی و روانی برای بازیکنان، از نظر حاشیه برای سکوهای ناراضی از رفتن سرمربی کروات و از نظر فنی. اگرچه بودن برانکو هم با توجه به سیری که پرسپولیس در این چند فصل طی کرده بود تضمینی برای قهرمانی نبود اما رفتن او نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.

ناهمگون بودن تیم: پرسپولیسی‌ها هنوز خط دفاع و حمله خود را نمی‌شناسند. خط حمله به دلیل نبودن مهاجم شکل نگرفته و خط دفاع به دلیل ترافیکی که مشخص نیست چه کسانی باید ثابت باشند و چه کسانی نیمکت‌نشین. پرسپولیس در فصل گذشته نسبت به فصول قبل با افت کیفی و فنی مواجه شده بود و برای برطرف کردن این ضعف نیاز به بازیکنانی داشت که هنوز جذب نشده‌اند.

حواشی سکو و نیمکت:هواداران ناراضی از رفتن برانکو شاید نخواهند مهلت زیادی به کالدرون بدهند. سرمربی آرژانتینی از حاشیه امنیت برانکو در تیم برخوردار نیست و هر تصمیم او با «هشتگ هر چی کالدرون بگه» مواجه نخواهد شد. هر تصمیمی می‌تواند سکوهای عصبانی را برآشفته کند.همچنین بازیکنانی در پرسپولیس حضور دارند که نیمکت‌نشین کردن هرکدام از آنها به راحتی انجام نخواهد شد. بازیکنانی که مشخص است همه آنها همزمان نمی‌توانند در ترکیب قرار بگیرند.

منبع : نود